Рейтинг@Mail.ru
Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог ННСГБ НААН - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=ВПАА5/2019/2(93)<.>
Загальна кількість знайдених документів : 38
Показані документи с 1 по 20
 1-20    21-38 
1.


    Діордієва, І. П.
    Агробіологічний потенціал та походження сорту тритикале озимого Наварра [] / І. П. Діордієва, Я. С. Рябовол, Л. О. Рябовол // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 13-19. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Тритикале озиме--Сорт--Агроекологічні особливості
Кл.слова (ненормовані):
тритикале озиме, пшениця спельта, гібридизація, сорт, урожайність
Анотація: У статті наведено результати досліджень зі створення нових високопродуктивних матеріалів тритикале озимого під час використання в селекційному процесі пшениці спельта (Triticum spelta L.). Вихідним матеріалом слугували сорти тритикале ярого Хлібодар харківський та озимого − Розівська 6 і зразок пшениці спельта з передгірських районів Карпат. Гібридне потомство F2–5 аналізували за проявом морфологічних ознак та господарсько-цінних показників. Контрольне сортовипробування відібраних кращих зразків проводили впродовж 2012–2015 рр. У дослідах використовували систематичний метод розміщення ділянок. За результатами Державної науково-технічної експертизи сорт тритикале озимого Наварра занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні в 2019 році і рекомендовано до вирощування в зоні Полісся.


Дод.точки доступу:
Рябовол, Я. С.; Рябовол, Л. О.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

2.


    Савчук, Ю. М.
    Залежність урожайності та посівних якостей насіння ріпаку озимого від сортів та технології вирощування в умовах Правобережного Лісостепу України [] / Ю. М. Савчук, О. Ф. Антоненко // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 20-27. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Ріпак озимий--добрива
Кл.слова (ненормовані):
ріпак озимий, строки сівби, мікродобрива, урожайність, лабораторна схожість, енергія проростання, кондиційне насіння, посівні якості насіння
Анотація: Ріпак займає провідне місце серед сільськогосподарських культур, оскільки він є одним з найбільш рентабельних, унаслідок чого інтерес аграріїв до його вирощування зростає. Саме тому необхідно оптимізувати традиційну технологію вирощування цієї культури під агрокліматичну зону для отримання кращого врожаю. Метою роботи було дослідити врожайність та посівні якості насіння сортів ріпаку озимого в умовах Правобережного Лісостепу України залежно від сорту та елементів технології вирощування Серед завдань досліджень: встановити вплив сортів та мікродобрив на врожайність та посівні якості ріпаку озимого залежно від строків сівби в умовах Правобережного Лісостепу України. Основні методи досліджень – польовий та лабораторний. Результати проведених досліджень свідчать, що для формування високого врожаю сортів ріпаку озимого оптимальним строком сівби є 21 серпня із застосуванням мікродобрив Вуксал.


Дод.точки доступу:
Антоненко, О.Ф.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

3.


   
    Якість крупи гречаної, що імпортується в Україну [] / О. В. Калашник [и др.] // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 28-38. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Гречка--Загальні питання
Кл.слова (ненормовані):
крупа гречана, якість, ядриця, органолептичні показники, фізико-хімічні показники, доброякісне ядро, домішки, сорт
Анотація: В Україні найвища соціальна цінність, що визнана на конституційному рівні – це життя і здоров’я людини. Основними чинниками добробуту населення є якість та безпечність харчових продуктів. У цій статті були проведені аналітичні та практичні дослідження щодо якості такого традиційного для населення України харчового продукту як крупа гречана. Об’єктом дослідження стала крупа гречана виробництва ТОВ фірма «Колос» (Казахстан). Для проведення вимірювань були використані стандартні методи. Метою проведення досліджень є встановлення рівня якості крупи гречаної виробництва ТОВ фірма «Колос» (Казахстан), що імпортується в Україну. Для досягнення поставленої мети були вирішені такі завдання: проаналізовано наукові праці, нормативні документи та нормативно-правові акти, що визначають вимоги до якості крупи гречаної; визначено основні вимоги до якості крупи гречаної; складено програму проведення досліджень крупи гречаної; проаналізовано пакування, марковання крупи гречаної; досліджено органолептичні, фізико-хімічні показники якості крупи гречаної; підведено підсумки щодо якості крупи гречаної виробництва ТОВ фірма «Колос». Під час проведення досліджень було встановлено, що на маркованні пакування крупи гречаної відсутні такі реквізити марковання як номер партії виробництва та штриховий код. Це дало змогу встановити, що маркування крупи гречаної ТОВ фірми «Колос» не відповідає вимогам нормативних документів. У результаті досліджень встановлено зовнішній вигляд (загалом цілі ядра гречки, що не проходять крізь сито з отворами розміром 1,6 мм х 20 мм), колір (ядра світло-коричневого кольору різних відтінків), запах (приємний круп’яний запах, властивий крупам гречаним, без сторонніх запахів, не затхлий, не пліснявий), смак (приємний круп’яний смак, ледь горіховий, властивий крупам гречаним, без сторонніх присмаків, не кислий, не гіркий). За результатами дослідження встановлено, що якість крупи гречаної виробництва ТОВ фірма «Колос» за органолептичними показниками відповідає вимогам нормативних документів. У результаті проведених досліджень встановлено, що у пробі крупи гречаної доброякісне ядро складало 99,7 %, нелущені зерна – 0,2 %. Серед фізико-хімічних показників якості крупи гречаної, що імпортується в Україну, були визначені масова частка вологості – 13,5 % та розварюваність – 15 хв. Ці значення дотримано згідно з вимогами до крупи гречаної ядриці 1 ґатунку відповідно до вимог нормативних документів.


Дод.точки доступу:
Калашник, О. В.; Мороз, С. Е.; Бараболя, О.В.; Ремізова, Н. Л.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

4.


    Піньковський, Г. В.
    Економічна та енергетична ефективність удосконалених елементів технології вирощування соняшника у Правобережному Степу України [] / Г. В. Піньковський, С. П. Танчик // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 39-44. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соняшник--Вирощування
Кл.слова (ненормовані):
соняшник, гібриди, строки сівби, густота стояння рослин, рентабельність, чистий прибуток, енергетичні витрати, енергетична оцінка, урожайність
Анотація: У статті наведено результати наукових досліджень з економічної та енергетичної ефективності удосконалених елементів технології вирощування соняшника у Правобережному Степу України. У результаті досліджень доведено, що ранні строки сівби зумовлюють вищий рівень рентабельності порівняно з пізніми.


Дод.точки доступу:
Танчик, С.П.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

5.


    Ляска, Ю. М.
    Видовий склад основних шкідників агроценозу кукурудзи Лівобережного Лісостепу України [] / Ю. М. Ляска, О. О. Стригун // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 45-52. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кукурудза --Шкідники та хвороби
Кл.слова (ненормовані):
агроценоз, кукуруза, мониторинг, вредность, фитофаги, энтомофаги
Анотація: Шкідники кукурудзи найбільше перешкоджають зростанню врожайності культури порівняно з іншими чинниками, оскільки наявні на посівах увесь вегетаційний період її вирощування, і пошкоджують рослини в усіх фазах розвитку – від насіння у ґрунті до зерна при зберіганні, тому знання видового складу шкідливих комах кукурудзи, період їх появи і стадія шкідливості дадуть змогу дослідити та впровадити найбільш ефективні заходи регулювання чисельності фітофагів, які забезпечать оптимальний фітосанітарний стан посівів і зведуть до мінімуму застосування пестицидів. Саме тому метою досліджень було визначення видового складу, чисельності, домінантності і поширення шкідливих комах кукурудзи в Лівобережному Лісостепу України, виявлення їх шкідливості залежно від абіотичних і біотичних чинників.


Дод.точки доступу:
Стригун, О.О.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

6.


    Колісник, О. М.
    Стійкість самозапилених ліній та гібридів кукурудзи до основних хвороб та шкідників в умовах Правобережного Лісостепу України [] / О. М. Колісник // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 53-60. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кукурудза --Гібриди --Лінії кукурудзи
Кл.слова (ненормовані):
кукурудза, самозапилені лінії, пухирчата і летюча сажка, оцінка стійкості, група стиглості, селекція
Анотація: Представлено результати досліджень із вивчення самозапилених ліній та ідентифікація за стійкістю до основних хвороб та шкідників, виявлення детермінуючих ознак для розробки принципів підбору батьківських пар при створенні гібридів кукурудзи, стійких до комплексу ентомо- та фітопатогенів, адаптованих до умов Правобережного Лісостепу України.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

7.


    Мельник, В. В.
    Вміст 137CS у наземній фітомасі рослин свіжих борів лісів Українського Полісся [] / В. В. Мельник // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 61-69. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лісове господарство --Екологія
Кл.слова (ненормовані):
радіоактивне забруднення, 137Сs, питома активність, коефіцієнт переходу, наземна фітомаса
Анотація: Досліджено радіоактивне забруднення 137Cs наземної фітомаси рослин соснових насаджень в умовах свіжих борів Українського Полісся. Дослідження проводилися на пробних площах, закладених у Народицькому лісництві, було відібрано зразки 6-х видів наземної фітомаси рослин та відповідні до них зразки ґрунту. Перед вимірюванням питомої активності 137Cs усі зразки висушувалися до повітряно-сухого стану та гомогенізувалися. В основу досліджень покладено класичний метод порівняльної екології.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

8.


   
    Особливості екологічної оцінки природно-техногенного впливу на гідросферу в межах міських техноекосистем [] / І. М. Подрезенко, Н. С. Остапенко, С. В. Крючкова // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 70-76. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Екосистеми--Загальні питання
Кл.слова (ненормовані):
гідросфера, забруднення, вплив, мікроелементи, кореляція
Анотація: Екосистеми гідросфери мають визначальне значення для функціонування міських техноекосистем. На їх екологічний стан найбільший вплив чинять виробничі процеси підприємств, особливо гірничодобувних, які використовують величезні обсяги ресурсів (енергії, матеріалів і води), а повертають до навколишнього середовища масу відходів і забруднених стічних вод. Аналіз багаторічних спостережень показує, що найбільш поширеними забруднювачами річок басейну Дніпра є нітрити, азот амонійний, біогенні та органічні речовини, важкі метали, нафтопродукти і феноли.


Дод.точки доступу:
Подрезенко, І. М.; Остапенко, Н.С.; Крючкова, С. В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

9.


   
    Оцінка фітотоксичної дії стічних вод місць захоронення відходів на стійкість Triticum aestivum [] / П. В. Писаренко, М. С. Самойлік, О. Ю. Диченко // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 77-84. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Охорона навколишнього середовища --Забруднення грунту пестицидами--Антропогенний вплив на довкілля
Кл.слова (ненормовані):
стічні води, побутові відходи, пробіотик, ґрунт, фітотоксичний вплив, звалище
Анотація: Техногенне забруднення навколишнього природного середовища призводить до деградації екологічних систем, глобальних кліматичних і геохімічних змін, до регіональних і локальних екологічних криз та катастроф, що потребує подальшого дослідження. Тому мета цієї розвідки – вивчення особливостей токсичного впливу стічних вод місць захоронення відходів на стійкість Triticum aestivum та розроблення методів відновлення забруднених земель у районі розташування звалищ відходів з метою повернення їх у господарський обіг. У результаті досліджень проведена оцінка впливу місць захоронення відходів на біоту через визначення фітотоксичного впливу забрудненого ґрунту та стічних вод звалища на сходи, зростання і кореневу систему рослин Triticum aestivum.


Дод.точки доступу:
Писаренко, П.В.; Самойлік, М.С.; Диченко, О.Ю.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

10.


   
    Вплив вітамінно-мінеральних комплексів на молочну продуктивність та гематологічні показники корів [] / Ю. Ю. Довгій, В. Ю. Сеніченко, Д. В. Фещенко // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 85-91. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: ВРХ--Годівля молочної худоби
Кл.слова (ненормовані):
мікроелементи, вітаміни, молоко, кров, сироватка, велика рогата худоба
Анотація: Застосування кормових добавок природного та штучного походження в раціоні великої рогатої худоби – це поширений та ефективний спосіб підвищити продуктивність тварин і зміцнити їхнє здоров’я. На особливу увагу заслуговує можливість збагачення раціонів дійних корів вітамінно-мінеральними препаратами, доступними для більшості вітчизняних власників. Метою цієї наукової роботи було дослідження впливу комплексу вітамінів, макро- та мікроелементів на молочну продуктивність, морфологічні та біохімічні показники крові корів. Новизною досліджень є поєднання вітамінного препарату «Солвімін Селен» з комплексом мінеральних елементів, що забезпечує активізацію основних метаболічних шляхів у лактуючих корів.


Дод.точки доступу:
Довгій, Ю.Ю.; Сеніченко, В. Ю.; Фещенко, Д.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

11.


   
    Особливості перебігу процесів пероксидного окиснення у свинок залежно від фізіологічного стану [] / С. О. Усенко, А. М. Шостя, В. Г. Слинько // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 92-97. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Свинарство--Фізіологія
Кл.слова (ненормовані):
свинки, статевий цикл, кров, пероксидне окиснення, антиоксиданти, поросність
Анотація: Експериментальні дані багатьох учених свідчать про провідне значення процесів пероксидного окиснення в забезпеченні рухливості, виживаності сперміїв, дозрівання яйцеклітин та заплідненні. Це вимагає розроблення програм антиоксидантного живлення відповідно до фізіологічного стану тварин на основі глибокого розуміння механізму їх специфічної дії. Метою досліджень було встановити особливості перебігу процесів пероксидного окиснення у свинок залежно від фізіологічного стану.


Дод.точки доступу:
Усенко, С.О.; Шостя, А.М.; Слинько, В.Г.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

12.


    Підпала, Т. В.
    Оцінка інбридингу в різні етапи виведення Української червоної молочної породи великої рогатої худоби [] / Т. В. Підпала, Н. П. Шевчук // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 98-104. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: ВРХ--Породи--Українська червона молочна
Кл.слова (ненормовані):
українська червона молочна порода, ступінь інбридингу, селекційна ознака, молочна продуктивність
Анотація: Дослідження ефективності використання інбридингу має актуальне значення на різних етапах виведення української червоної молочної породи великої рогатої худоби. У процесі дослідження використані загальноприйняті зоотехнічні методи (індивідуальний облік молочної продуктивності), лабораторні (визначення якісного складу молока), ретроспективний аналіз (показники за весь період використання тварин), варіаційно-статистичний метод (визначення параметрів ознак). У результаті вивчення спорідненого розведення проаналізовано молочну продуктивність інбредних у різному ступені та аутбредних корів за три етапи виведення української червоної молочної породи.


Дод.точки доступу:
Шевчук, Н. П.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

13.


   
    Температурний комфорт і продуктивність свиней [] / В. М. Гиря, В. Є. Усачова, О. І. Мироненко // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 105-112. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Свинарство--Продуктивність
Кл.слова (ненормовані):
температура, комфорт, стрес, мікроклімат, продуктивність, середовище, термостійкість
Анотація: Викладено сучасне розуміння про значення температурного фактору на добробут свиней та заходи, спрямовані на зменшення негативного впливу зміни клімату і вирішення проблем, що пов’язані з цим. Проаналізовано вплив зміни клімату на продуктивність свиней, обґрунтовано адаптаційні процеси та визначено, як попередити можливості виникнення температурного стресу. Досліджено реакцію організму свиней на порушення теплового комфорту. Незадовільний стан мікроклімату тваринницьких приміщень негативно впливає на життєздатність організму у тварин, спостерігається теплове перенапруження, що супроводжується погіршенням апетиту і споживання кормів, а також резистентності тварин до патогенних організмів, паразитів. Визначено, що численні чинники стресу серйозно позначаються на виробництві продукції тваринництва, відтворенні, імунному статусі і ефективності виробництва загалом. Розглянуто механізми регуляції тепла в організмі тварин при температурному стресі та його негативна дія на показники продуктивності свиней різних виробничих груп. Викладено дані щодо заходів адаптації свиней до умов навколишнього середовища в середині приміщень, які зможуть сприяти у вирішенні їх пристосування в умовах теплового стресу, який можна мінімізувати за допомогою регулювання температури у приміщенні системою вентилювання, опалення та охолодження, розприскуванням води. Окреслено основні напрями стратегії регулювання теплостійкості свиней, пов’язані із використанням різноманітних селекційних програм, нових біомаркерів стресу, інноваційних технологій вирощування. Зазначено про використання більш насичених рецептів кормів зі зменшеним рівнем сирого протеїну та клітковини в раціоні, скориговано порції корму. Зібрана інформація може бути використана в наукових дослідженнях, впроваджена у виробництво, навчальний процес при підготовці спеціалістів у галузі технології виробництва продукції тваринництва.


Дод.точки доступу:
Гиря, В.М.; Усачова, В.Є.; Мироненко, О.І.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

14.


   
    Вплив гомогенату трутневих личинок на якість спермопродукції у кнурів-плідників [] / А. М. Шостя, Я. М. Ємець, О. Г. Мороз // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 113-118. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Кнури--Плідники--Сперма
Кл.слова (ненормовані):
кнури, гомогенат трутневих личинок, сперма, пероксидне окиснення, антиоксиданти, відтворення
Анотація: Сучасний етап розвитку репродуктивних біотехнологій характеризується широким використанням методів екологічно-безпечного впливу на відтворювальну здатність тварин, серед яких особливе місце відводиться застосуванню природних стимуляторів тваринного походження, одним із яких є гомогенат трутневих личинок. Метою досліджень було встановити вплив гомогенату трутневих личинок на формування прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу та якість сперми у кнурівплідників. В експерименті використані дорослі кнури-плідники великої білої породи, аналоги за віком, живою масою та якістю спермопродукції, яким згодовували гомогенат трутневих личинок. Виявлено, що додаткове згодовування гомогенату трутневих личинок кнурам-плідникам істотно впливає на якісні та кількісні показники сперми: збільшує вагу еякуляту на 10 %, концентрацію сперміїв ‒ 16,1 %, кількість сперміїв в еякуляті – 33,5 %, рухливість сперміїв – 10,6 % та їх виживаність – 14,7 %. Ці позитивні ефекти тривають щонайменше місяць, це проявляється у вигляді більшої маси еякуляту (р<0,001), кількості живих сперміїв в еякуляті (р<0,001), а також їх рухливості (р<0,001) і виживаності (р<0,001). Встановлено істотний вплив згодовування кнурам-плідникам гомогенату трутневих личинок на формування прооксидантно- антиоксидантного гомеостазу у спермі, який проявлявся у сповільненні перебігу процесів пероксидації, що підтверджується меншим вмістом ДК та вищою активністю супероксиддисмутази на 30 % та каталази – 12,8 %. Еякуляти кнурівплідників, що отримували добавку в завершальний період характеризуються вищим рівнем системи антиоксидантного захисту: більша активність супероксиддисмутази (р<0,001) і каталази (р<0,01), а також насиченістю аскорбіновою кислотою та відновленим глутатіоном. Встановлено, що осіменіння спермодозами кнурів-плідників, що вживали гомогенат трутневих личинок, підвищує заплідненість і багатоплідність свиноматок. Ефект післядії цієї біологічно активної добавки триває щонайменше 30 діб.


Дод.точки доступу:
Шостя, А.М.; Ємець, Я. М.; Мороз, О. Г.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

15.


    Левицька, В. А.
    Фармакологічні дослідження експериментального препарату Імкар-120 [] / В. А. Левицька, А. В. Березовський // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 119-125. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Ветеринарні препарати--Імкар-120
Кл.слова (ненормовані):
фармакологія імідокарбу пропіонату, імкар-120, бабезіоз, трансмісивні хвороби, кліщі
Анотація: Нині ветеринарні фахівці широко використовують для лікування собак при бабезіозі препарати на основі імідокарбу (імідосан, піросан, піростоп, фортікарб тощо), що є більш ефективними і зручними в застосуванні, ніж інші засоби. Вітчизняним аналогом вищеописаних антипротозойних ветеринарних препаратів є нещодавно представлений на ринку Імкар-120, активнодіючою речовиною якого є імідокарбу дипропіонату. Він забезпечує широкий спектр антипротозойного впливу щодо збудників піроплазмідозів з роду бабезій, тейлерій, нуталій та анаплазмів при їх моно- чи змішаному перебігу інвазій.


Дод.точки доступу:
Березовський, А.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

16.


   
    Спленомегалія як ускладнення за бабезіозу собак [] / О. А. Дубова, О. А. Згозінська, Л. О. Ковальова // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 126-132. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Собаківництво--Хвороби--бабезіоз
Кл.слова (ненормовані):
собаки, бабезіоз, селезінка, спленомегалія, ускладнення, гематологічні дослідження, біохімічні дослідження
Анотація: Надзвичайно розповсюдженою кровопротозойною хворобою собак регіону Центрального Полісся України є бабезіоз. Збудники паразитують в еритроцитах хворих тварин, зумовлюючи їхнє руйнування. Рештки зруйнованих клітин, вивільнені фактори еритроцитів сприяють реакції з боку лімфоїдних тканин. Постійна патогенна стрес-стимуляція органів системи мононуклеарних фагоцитів збудниками захворювання, особливо селезінки, призводить до гіперпластичних змін – спленомегалії. Мета роботи – визначити механізм формування спленомегалії, спричинений бабезіозом та патогенний вплив зміненої селезінки, встановити клінічні ознаки, стан організму під час цього ускладнення, обґрунтувати рекомендації щодо лікування хворих тварин. Матеріалом дослідження слугували собаки, хворі на спонтанний бабезіоз, з ускладненням хвороби на спленомегалію. Проводили клінічні і лабораторні дослідження для встановлення загального стану функціонування організму хворих собак. Виявлено виражену сезонну активність спалахів бабезіозу. Ускладнення перенесеного бабезіозу спленомегалією відмічено в середньому у 7 % хворих собак. Основну кількість їх зареєстровано наприкінці осінньої хвилі спалаху бабезіозу в зимовий період. Спленомегалія є віддаленим наслідком дії збудника та патологічних реакцій, відповідно на його вплив. Клінічно ускладнення проявляється збільшенням селезінки в розмірах, периспленітом. Розлади шлунково-кишкового тракту зумовлені компресійним впливом селезінки і часто гепатомегалією, що розвивається паралельно до гіперплазії селезінки. Лабораторні дослідження свідчать про завершення запалення і розвиток гіперплазії селезінки, запальні процеси, а також дистрофічні зміни у печінці, ниркову недостатність, що сукупно визначає симптомокомплекс псевдогепаторенального синдрому. Гіперпластично змінена селезінка загрожує наростанням несприятливих явищ позапечінкової портальної гіпертензії, компресійних порушень органів черевної порожнини, септичного розплавлення органу. Такий стан визначає необхідність проведення спленектомії для збереження здоров’я та життя тварини.


Дод.точки доступу:
Дубова, О.А.; Згозінська, О.А.; Ковальова, Л.О.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

17.


    Данілова, І. С.
    Визначення увареності м’яса равликів [] / І. С. Данілова, Т. М. Данілова // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 133-139. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Равлик--виробництво продуктів
Кл.слова (ненормовані):
м’ясо, термічна обробка, равлик Helix аspersa maxima, равлик Helix aspersa muller, равлик Helix pomatiа
Анотація: Збільшення виробництва продуктів харчування є однією з основних проблем, що виникли в сучасних умовах перед агропромисловим комплексом України. Цілком можливо, що найближчим часом в Україні з’явиться бізнес за рахунок вирощування равликів на промисловій основі. Таким чином, важливим питанням є визначення втрати маси м’яса харчових равликів під час термічної обробки. Дослідження були проведені на равликах видів Helix pomatia, Helix aspersa maxima та Helix aspersa muller. Відібрані зразки м’яса проварювали різні проміжки часу з моменту закипання. По закінченню варіння різницю сирого м’яса до вареного вважали за втрату м’яса. Перед варінням усі проби м’яса зважували. Достовірність отриманих даних було вирахувано комп'ютерною програмою «Садовский» шляхом визначення середнього арифметичного (М) та його похибки (m) і проаналізовано лише в межах цих даних, тому що подібних результатів ще немає. Нами встановлена залежність: чим менша проба м’яса, тим більша втрата, і чим більше часу проварювати м’ясо, тим більший відсоток втрати м’яса також. М’ясо всіх трьох дослідних видів равликів починає втрачати масу вже через 30 хвилин і відсоток втрати сягає від 34,37 % до 37,66 %. З’ясовано, що відсоток втрати м’яса равликів Helix pomatiа залежно від маси проби складає від 38,93 % в середньому, тоді як м’ясо равликів Helix aspersa muller на 40,86 %, а Helix aspersa maxima на 42,78 %. Виявлено значні коливання втрати маси м’яса при термічній обробці для всіх досліджуваних видів равликів. Нами встановлено, що через 90 хвилин варіння м’яса равликів, взятих у дослід, порівняно з часом варіння 30 та 60 хвилин дані щодо відсотку втрати були різними. Найменший відсоток втрати у готового до вживання м’яса равликів у Helix pomatia – 38,93 %, а найбільший у Helix aspersa maxima 42,78 %. Згідно з нашими даними можна стверджувати, що відсоток втрачання м’яса дослідних видів равликів, порівняно з сирим варіює в наступних межах: за 30 хвилин (у %) на 37,66:34,37:37,51 відповідно; за 60 хвилин (у %) на 38,06:39,71:39,24 відповідно та за 90 хвилин (у %) на 38,93:42,78:40,86 відповідно.


Дод.точки доступу:
Данілова, Т. М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

18.


    Гончаров, С. Л.
    Деякі біохімічні показники сироватки крові хижих риб за еустронгілідозу [] / С. Л. Гончаров // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 140-147. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво--хижі риби--біохімія крові
Кл.слова (ненормовані):
Eustrongylides excisus, нематоди, біохімічні дослідження, сироватка крові
Анотація: У статті представлені результати дослідження біохімічних змін сироватки крові хижих видів риб: судака – Sander lucioperca (Linnaeus, 1758), окуня – Perca fluviatilis (Linnaeus, 1758) і щуки – Esox lucius (Linnaeus, 1758), хворих на еустронгілідоз, що були виловлені у водах Дніпро-Бузького лиману та дельти Дніпра. Дослідження тривали в період 2014–2018 років. За нашими даними, спостерігалося зменшення вмісту загального білка в дослідній групі окунів в 1,36 раза (р˂0,05), щук – в 1,3 раза (р˂0,05), судаків – в 1,42 раза (р˂0,05). Відсоток альбумінів у дослідній групі окунів зменшувався в 1,95 раза (р˂0,05), щук – в 1,4 раза (р˂0,05), судаків – в 1,61 раза. Уміст глобулінів у сироватці клінічно здорових і хворих риб також відрізнявся, хоча відмінності були менш значними. Цей показник досягав найбільшої різниці у групах щук і судаків: концентрація глобулінів знижувалася в експериментальних групах в 1,31 раза (р˂0,05), а в окуня – в 1,16 раза (р˂0,05). Відсоток αглобулінів у сироватці крові інвазованих окунів була меншою на 2,2 % (р˂0,05), щук – на 7,14 % (р˂0,05), судака – на 5,04 % (р˂0,05), порівняно з рибами контрольної групи. За результатами проведених біохімічних досліджень виявлено, що кількість β-глобулінів сироватки крові інвазованих окунів зростала на 7,31 % (р˂0,05), у щук – на 6,47 % (р˂0,05), а в судаків – на 7,72 % (р˂0,05). Відсоток гамма-глобулінів сироватки крові несуттєво підвищувався в дослідній групі інвазованих окунів на 1,32 % (р˂0,05), щук – на 4,64 % (р˂0,05), судаків – на 3,27 % (р˂0,05). Встановлено збільшення активності АсАТ в сироватці крові хижих видів риб дослідної групи, а саме: в окунів – у 1,31 (р˂0,05) раза, щук – у 1,24 (р˂0,05) раза, а у судаків – у 1,45 (р˂0,05) раза. Зареєстровано підвищення активності АлАТ у сироватці крові хворих на еустронгілідоз окунів у 2,26 (р˂0,05) раза. Рівень активності АлАТ в сироватці крові інвазованих щук і судаків також збільшувався – у 3,42 та 3,17 раза відповідно, порівняно зі здоровими рибами.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

19.


   
    Мікробіологічні показники м’ясопродуктів та м’яса під час ярмаркових заходів у м. Києві [] / А. А. Кіт, С. М. Михайлютенко, О. В. Кручиненко // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 148-153. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: М'ясні продукти--Оцінка якості
Кл.слова (ненормовані):
харчові продукти, показники безпеки, антибіотики, бактерії, залишкова мікрофлора
Анотація: М’ясо та різні м’ясопродукти практично невід’ємна складова раціону людини. Ці продукти мають корисні для організму людини властивості у вигляді макро- й мікроелементів, вітамінів, а також є джерелом білку та незамінних амінокислот. Водночас, якщо порушити технологічні процеси, пов’язані з виготовленням, зберіганням та транспортуванням, то ці продукти можуть завдати значної шкоди здоров’ю людини. У зв’язку з цим контроль якості продукції на всіх етапах проходження, починаючи його виготовленням й закінчуючи реалізацією, є важливим питанням, що потребує розв’язання. Отже, метою дослідження було встановлення окремих показників безпечності м’яса та м’ясопродуктів під час ярмаркових заходів у м. Києві. Матеріалом для аналізу послужили результати офіційних лабораторних досліджень таких видів сировини: яловичини, свинини, м’яса курей та індика, а також сосиски, варені, напівкопчені ковбаси, шинка та грудинка. Проведений моніторинг засвідчив, що залишків антибіотиків у м’ясі тварин та м’ясопродуктах не виявлено. Усі проаналізовані проби м’яса відповідали ветеринарно-санітарним вимогам за загальним бактеріальним обсіменінням. Вміст КМАФАнМ у готових м’ясопродуктах був у межах норми. Водночас встановлено порушення дотримання норм ДСТУ 4436:2005 за таким показником, як наявність бактерій групи кишкових паличок у готових м’ясопродуктах. Доведено, що за санітарними показниками дев’ять зразків не відповідали нормативним документам, що може свідчити про порушення умов їх переробки, зберігання, транспортування та реалізації. За результатами проведеного моніторингу мікробіологічних показників м’яса тварин встановлено, що бактерії групи кишкової палички перевищували максимально допустимі рівні лише в одному зразку свинини (6,3×103 КУО/г). Відповідно до сучасних вимог щодо залишкової мікрофлори у ковбасних виробів у досліджуваних зразках не виявлено вміст анаеробних спорових сульфітредукуючих бактерій (у 0,1 г), сальмонел (у 25 г), протея (в 1 г) і золотистого коагулазопозитивного стафілокока (в 1 г). На додаток щодо мікроорганізмів, які регламентуються вище зазначеними вимогами, у досліджених зразках м’яса відсутня L. monocytogenes. Практична значущість полягає у посиленому контролі фахівцями ветеринарної медицини показників безпеки харчових продуктів в умовах ярмарок.


Дод.точки доступу:
Кіт, А.А.; Михайлютенко, С.М.; Кручиненко, О.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

20.


    Булаєнко, А. Ю.
    Використання різних схем синхронізації голштинських корів в умовах СТОВ "Промінь" Миколаївської області [] / А. Ю. Булаєнко, Т. В. Звенігородська // Вісник Полтавської державної аграрної академії : науково - виробничий, фаховий журнал . - 2019. - N 2(93). - С. 154-158. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: ВРХ--Породи - голштинська
Кл.слова (ненормовані):
Аініл, Double OvSynch, ReSynch, корови, синхронізація
Анотація: Підвищення рентабельності молочного скотарства в Україні можна здійснити за допомогою зростання продуктивних показників тварин та зменшення витрат на одержання продукції. Ефективність молочного скотарства тісно пов’язана з інтенсивністю відтворення стада. Ембріональна смертність у корів є однією з причин низької результативності штучного осіменіння. Втрати тільності в ембріональний період у високопродуктивних стадах досягають 40−55 %. Саме тому нашою метою було охарактеризувати використання різних схем синхронізації в СТОВ «Промінь» Арбузинського району Миколаївської області та з’ясувати ефективність впливу препарату Аініл на запліднюваність корів. Експеримент проводили на коровах голштинської породи віком від двох до чотирьох років. Щоб дослідити вплив нестероїдного протизапального препарату Аініл (кетопрофен) на запліднюваність корів, було створено дві дослідні (n = 50 голів) та одну контрольну групи (n = 50 голів). У контрольній групі осіменіння проводили без використання будь-яких препаратів. Коровам обох дослідних груп застосовували схему Double OvSynch. На 11 день після осіменіння коровам другої дослідної групи внутрішньом’язово вводили препарат Аініл у дозі 15 мл. Першій дослідній групі вводили 15 мл фізрозчину. Для корів, що не запліднилися, використовували дві схеми ReSynch, стандартну – для корів, що не мають гінекологічної патології, та модифіковану – для корів, що мають кісти та двосторонні гіпофункції яєчників. Їх було поділено на дві дослідні групи (n = 15 голів) та одну контрольну (n = 15 голів), яких осіменяли повторно без використання будь-яких препаратів. Проаналізувавши статистичні дані в СТОВ «Промінь» за 2018 рік, було визначено, що вихід телят на 100 голів, при застосуванні схем з протизапальним препаратом Аініл, складав 88,3 %, а за використання схем синхронізації без Аінілу вихід телят становив 73,5 %, що на 14,8 % менше. Використання препарату Аініл (кетопрофен) на 11 добу після осіменіння корів, яким проводили синхронізацію за схемою Double OvSynch, підвищує заплідненість на 20 % порівняно з групою корів в умовах спонтанного еструсу та на 14 % порівняно з групою корів, яким проводили синхронізацію за схемою Double OvSynch. З’ясовано, що за використання схем ReSynch у тварин, що не запліднилися з першого разу, заплідненість вища на 15–33 % порівняно з контролем.


Дод.точки доступу:
Звенігородська, Т.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

 1-20    21-38 
 
© Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН України
(ННСГБ НААН)
P.I.